Jako to vidí Karel Loprais - 1.etapa

Ambasador značky Prim, "Monsiqnor" Dakar, pan Karel Loprais, pro Vás přináší postřehy z Dakaru 2013.

Stejně jako každý rok bude víc než 25 procent soutěžících na rallye Dakar poprvé. Při této etapě se hned ponoří do písečného prostředí a potkají duny. Počáteční úsilí jim umožní otestovat připravenost na obtížnou techniku jízdy, ale taky prožít „potěšení“ z vyhrabávání strojů z písku.
Některým se asi poprvé přehřeje motor. Během této etapy, kde je jen písek, nezastaví ani drobné rány většinu jezdců a navigátorů, takže si užijí krásné scenérie na úvod. Pohled totiž bude často hraničit s dokonalostí.
Karla Lopraise jsme při rozhovoru zastihli na dopolední procházce s fenkou ritchbacka, který mu prý připomíná milovanou Afriku, odkud tato rasa pochází. Na otázku jak to vidí, odpověděl nejprve se svým typickým úsměvem pod fousem, že je zamračeno a nefouká, ale v zápětí hned dodal, že je moc spokojený z první etapou i třetím místem posádky 503. Zhodnocení celé etapy velmi zjednodušil, ale vystihl to nejpodstatnější: “Paráda.”

Na to, že auto je nejtěžší z první patnáctky moc nereagoval a řekl, že pro výsledek to není úplně podstatné. I se starším vozem může zkušený pilot zajet dobrý čas, když do toho půjde, jak je třeba. Co za podstatné ovšem považuje, bude následující dnešní druhá etapa, která se pojede v dunách. Určitě se v ní pole ještě více otevře a rozdělí. Nebude to ani letos jednoduché, protože v první etapě se v jedné mitutě s minimálními rozdíly ocitla hned osmička dobrých závodníků a vozů. Pro zkušené by to neměl být problém naopak výhoda, ale nástrahy mohou čekat na každého. Hned taky zavzpomínal na to kolikrát v ruce drželi lopaty a kolik se toho v písku nahrabali.

Pak jsme si povídali o tom, jestli poctivě krokuje a sleduje další ukazatele, stejně jako posádka na Dakaru. Partnerský projekt eVito a telemedicína Karla zaujaly, protože ke zdravému stylu života má blízko a uspěchaná doba, jak říká tomu všemu moc nepomáhá.

Nedávno se v České televizi vysílal pořad Vzkaz Karla Lopraise. My Vám ho pro ilustraci tohoto rozhovoru nabízíme ke shlédnutí na tomto odkazu.

Jako vždy a naprosto v souladu s podtitulkem zmíněného pořadu Karel Loprais prohlásil, že bude potřeba pořádná porce štěstí, soustředit se na svůj vlastní závod a také spoustu úsilí všech okolo posádky.

Další rozhovory a názory Karla Vám rádi zprostředkujeme a věříme, že pro Vás budou stejně příjemné jako pro nás, kteří s nim mají tu čest si povídat.